Články

Strava jako lék

Mám to štěstí, že se mně, mé rodině i mým přátelům nemocnice vyhýbají obloukem. To, že kvalita stravování v nemocnicích JE problém, samozřejmě vím a tento stav mi vadí. Nyní jsem však s tímto "stavem" byla konfrontována o něco blíže a to mě donutilo sepsat tento článek. Můj rozum zkrátka nedokáže pochopit, proč v institucích, kde se léčíme za pomoci léků, složitých operací, cétéček, rentgenů a nejrůznějších technologických vymožeností... se také neléčíme za pomoci něčeho tak esenciálního, jako je zdravá a plnohodnotná výživa?

Pakliže má tělo nějaký neduh, nějaký problém, nějakou nemoc, zranění, ukazuje nám, že je něco v těle špatně. Naše tělo je téměř dokonalý stroj, který má silné a velmi efektivní detoxikační a reparační procesy, které jsou doplněny bariérou imunitních reakcí. Ke svému fungování potřebuje sehraný, na počet obsáhlý tým, který bude spolupracovat, aby dosáhl co nejlepších výsledků. Tento tým pak řídí buněčné procesy, které jsou téměř filharmonickým koncertem chemických reakcí.

Ať už se v nemocnici ocitneme díky zlomené noze, ledvinovým kamenům, onkologickým onemocněním či onemocněním srdce a cév, náš organismus se potřebuje hojit a uzdravovat. Potřebuje kvalitní živiny, vitamíny a minerály, fytochemikálie a základní tekutinu - vodu. Potřebuje zdravou racionální stravu. To vše se stává palivem a pohonem a také mobilizací pro navrácení se do stavu zdraví.  

Ne každý pacient si může dovolit jíst ve svém stavu stejně, a tak byly vymyšleny nemocniční diety, které respektují potřeby pacienta. To je asi tak jediné, co se ze stravy výživy řeší. Pak už to stačí poskládat tak, aby to sedělo a je hotovo. Před rokem 1990 bych řekla fajn. V roce 2017 říkám - PROBUĎTE SE! V institucích jako jsou nemocnice, kde se mají léčit lidé se přece nemůže k snídani podávat bílá houska s máslem a taveným sýrem..!? Já samozřejmě chápu, že hlavní prioritou je dostat do pacienta energii a patřičné % bílkovin, sacharidů a tuků (samozřejmě dle tabulek...) a za co nejmenší cenu. Je to ale to hlavní, co tělo potřebuje? Neměly by tělu být dodávány hlavně vysoké dávky vitamínů, mikroprvků a fytochemikálií, které velmi významně podpoří reparační, detoxikační a i imunitní procesy?

Zde na fotce níže je základní nemocniční snídaně (tzv. dieta 3), která byla podávána 20.10.2017 (nechci jmenovat instituci). Jak na vás působí? Já vidím mrtvo, nevidím život, vidím mouku, nasycený tuk, cukr v pytlíčku... Možná tak to vejce je zde nejhodnotnější složkou celé snídaně. Loupejte si ale vejce natvrdo v takových podmínkách... Proč pacienti nedostávají výživné pokrmy, které obsahují sacharidy s nízkým glykemickým indexem, ale obyčejné bílé pečivo? Připravit pro pacienty zcela základní ovesnou kaši, ať už je z kvalitního instantního premixu či připravená ze základních surovin, mi prostě nepřijde jako nadlidský úkol? Všeho všudy se do 25 Kč na porci jistě vejdeme. Ale problém je to počítání, jestli se vejdeme do tabulky, že?

 

Co je má optimistická představa?

Chtěla bych, aby strava pacienta respektovala problém, se kterým v nemocnici je.

Chtěla bych, aby pacienti, kterým se hojí pohybový aparát, dostávali stravu bohatou na dobře vstřebatelný vápník, hořčík a vitamín D a nedostávali takové věci jako jsou např. tavené sýry...

Chtěla bych, aby staří lidé, kteří jsou odkázání na kašovitou až tekutou stravu, dostávali nutričně vydatné zeleninové a ovocné šťávy, smoothie a výživné zeleninové polévky.

Chtěla bych, aby pacienti s poruchami příjmu potravy nebyli vykrmování 6-7x denně jako nějaké husy pomocí rohlíků, knedlíků a tatranek (opět tvrzení na základě zprostředkované zkušenosti). Hlavním cílem je vždy pacienta vykrmit na nějakou požadovanou hmotnost. Naučit ho se racionálně a plnohodnotně se stravovat? To už bychom chtěli moc...

Chtěla bych, aby pacienti s onkologickým onemocněním dostávali stravu bohatou na fytochemikálie všeho druhu, které, jak víme, mají silné chemopreventivní a protektivní účinky. Plátek masa, rýže a UHO opravdu nestačí.

Chtěla bych, aby si ředitelé nemocnic jakožto zmocněné osoby, uvědomili, jak strašně důležitá strava pro pacienty a jak velký vliv má na jejich léčbu. Aby se snažili vyčlenit materiální prostředky na zlepšení kvality stravy.

Chtěla bych, abychom se poučili od nejčastěji západních států, kde je kvalita nemocniční stravy často naprosto nepoměrně vyšší (argument "cena" neberu...).

Chtěla bych, aby si naše společnost uvědomila, že nutričně plnohodnotná a kvalitní strava je pro zdravého člověka prevencí a pro nemocného léčbou.