Hledáte zkratky a zaručené fígle. Možná to v hloubi duše víte, ale myslíte si, že to nemůže být tak jednoduché. Nechce se vám si připustit, že tak jednoduchá opatření často bolí. Hubnutí je přeci o dietách, o nějakém nastavení a striktním jídelníčku. Není. V dnešním příspěvku vám dám pár základních rad, které fungují a nepotřebujete na to vyhledávat speciální jídelníčky, ani číst zaručené návody na zhubnutí, které se tváří, že byly zrovna vymyšleny.
1. Snažte se jíst hlavně pokrmy, které si připravíte sami domaMilujete restaurace, bary rychlého občerstvení, kavárny, bistra a stravujete se převážně hlavně tam? Vybíráte si zdravé pokrmy jako jsou nejrůznější saláty, avokádové toasty, ovesné kaše? Do kávy si nedáváte cukr a ze sladkého si vybíráte jen ty koláče, buchty a dezerty, které jsou bezlepkové a mají méně cukru? Pak se v dobré víře snažíte, ale neuvědomujete si zásadní fakta, která jdou v udržení stále hmotnosti proti vám:
- Doma máte porce pod kontrolou (ať už si jídlo dáváte do krabičky sebou a nebo si ho servírujete přímo na talíř). Zpravidla si nandáte tolik, kolik si myslíte, že sníte. Pokud se cítíte plní, můžete si bez problému nechat zbytek jídla na později. V restauraci vám připraví porci, kterou nemáte pod kontrolou a navíc ne vždy je úplně komfortní si odnášet jídlo s sebou. Při častém stravování venku můžete jíst dlouhodobě více, než byste normálně jedli.
- Když si připravujete jídlo doma, máte pod kontrolou také kvalitu potravin a množství přidaných cukrů, soli a tuků. To je z hlediska dlouhodobého stravování velmi důležité. Nejste odkázání na dresink o 40 ml oleje (to je zhruba 320 kcal!), můžete zvolit lehčí verzi sýru a nebo si odpustit až zbytečně slanou chuť pokrmu.
- Ach ty vitríny, ze kterých vás lákají ke své konzumaci dorty, koláče a další pochutiny. Musíte se držet, abyste odolali a často se vám to nepovede. Pokud jíte často venku, sklouzáváte tak mnohem častěji ke konzumaci sladkého, které byste normálně nesnědli. To vše navyšuje v dlouhodobém měřítku váš příjem kalorií i cukru.
2. Nerozdělujte potraviny jen na zdravé a nezdravé, zaměřte se hlavně na množství
Avokádo, oříšky, celozrnné pečivo, olivový olej – všechno jsou to zdravé potraviny. To ale neznamená, že jich můžete jíst neomezeně. Rozdělovat potraviny jen na zdravé, ty můžu a nezdravé, těm se vyhýbám, je prostě špatně. Vždy bude hlavně záležet na množství. Pokud je váš jídelníček kaloricky v pořádku, pak vás nemůže ohrozit ani s chutí snědených pár koleček uheráku. Ano, uherák není zdravý, ale když si ho dáte jednou za měsíc v množství několika koleček, pravděpodobně se vám nic nestane. Pokud si ale denně dopřáváte lahodná smoothie nebo avotoasty ke snídani, můžete se za několik měsíců divit. Jedná se o velmi kalorické potraviny, které obsahují hodně tuků a cukrů a tím i energie. Pamatujte na to, že zhubnout a nebo si udržet zdravou hmotnost stojí hlavně na rovnici příjem = výdej a nebo nerovnici příjem < výdej.
3. Vyřaďte ze svého jídelníčku tekuté kalorieOsvěžující perlivá voda s příchutí maliny, ledový čaj, nealkoholické pivo, naředěný džus a nebo latté k odpolednímu nakopnutí. Spojuje je to, že obsahují značnou dávku energie, bez výrazné přidané hodnoty. Naproti tomu čistá voda nebo čaj neobsahují kalorie žádné. Řada lidí je schopna přijmout i 30 % denního příjmu energie v nápojích a nejčastěji prostřednictvím cukru. Vyřazením tekutých kalorií (tím mám namysli i oblíbeného venti latte s lískooříškovým sirupem) snížíte celkový příjem energie, což vám v celkovém měřítku určitě pomůže zhubnout.
Restaurace, bistra, kavárny jsou skvělé, ale nejde v nich jíst neustále. Lahodné cappucino s dortem pohladí všechny smysly a odplaví alespoň na pár minut stres. Sladký ledový čaj se spoustou máty, ledu a s krásným brčkem příjemně ochladí. Je skvělé si to všechno dopřát. Aby to stále bylo tak výjimečné, je potřeba to nedělat každý den….:)
Článek vyšel na BLOGU Jezte chytře! webu jogadnes.cz