Články

Víte, jak jste na tom s hladinou vitamínu C ve vašem těle?

Prázdniny jsou u konce a s nimi i nejvíce bezstarostné období roku. Práce máme povětšinou méně, jezdíme na dovolenou, netrápíme se nachlazeními a chřipkami, nebalíme se do kabátů a na místo toho si užíváme letních drinků, zmrzlin a sluníčka. Nyní nastává fáze, jak se tak hovorově říká, „back to reality“ všedního dne. Za rohem číhá sychravý podzim, méně pohybu a čerstvého vzduchu a sezóna čerstvé zeleniny a ovoce se pomalu uzavírá. Je na čase se opět zaměřit na naši imunitu a snažit se nastolit její správnou, plnou funkci. Dnes bude řeč o základním vitamínu s imunitou spojeném – o vitamínu C.

Stres a jeho vliv na trávicí pochody v těle

Proces trávení potravy je velice citlivý a křehký. Díky němu získává naše tělo potřebné živiny – jak ty, která nám poskytují energii, tak ty, které pomáhají našemu organismus optimálně fungovat, tedy vitamíny a minerální látky. Mezi největší nepřítele trávení patří chronický stres, který může způsobit širokou škálu problémů, ze kterých se můžeme dostávat i roky. Jak konkrétně stres na naše trávení působí a jak se dostat z roztočeného kola ven?

Jak vnímání stravy ovlivňuje náš metabolismus aneb jak z každého pohledu na dort hned nepřibrat

Naše mysl ovlivňuje fungování našeho těla mnohem více, než si vůbec připouštíme. V hloubi duše to všichni víme, ale velmi špatně se nám s tím pracuje. Kolikrát si říkáme, jak bychom věci měli chápat, jak bychom je měli brát, vždyť přece víme, že to takhle není nebo je a snažíme se naši mysl programovat. To, jak to dělat, přenecháme jiným, v tomto článku bych chtěla jen poodkrýt děje související s naším metabolismem, které jsou úzce navázány na stravu.

Jednoduché principy zdravého stravování vhodné pro každého

Zdravá výživa to je velká věda, nicméně vzhledem k diverzitě lidí na této planetě je velmi obtížné určit jeden jediný výživový styl jako ten absolutně nejzdravější. Každý jsme zkrátka jiný a každému vyhovuje něco jiného a stejně tak jsou velmi individuální i potřeby našeho těla a tolerance organismu vůči vnějšímu prostředí. I tak tu ale máme principy zdravého stravování, kterými se mohou řídit všichni plus mínus bez rozdílu a které jsou, jak se tak říká, neutrální. Pojďme se na ně podívat.

Tři jednoduché změny, které vám pomohou zhubnout

Brouzdáte internetem a nejrůznějšími webovými stránkami, hledáte rady, ptáte se u kamarádek a kamarádů, možná se snažíte číst i nějaké ty studie. To vše za jedním účelem. Hledáte odpovědi, jak to udělat, abyste rychle a efektivně zhubli. Přibírání není žádná věda, to jde až nepříjemně rychle. Ale zhubnout? To je fuška….

Vliv stravování a jednotlivých potravin na kvalitu spánku

I když je potřeba spánku zcela přirozená, přesto je optimální denní doba, kterou spánkem strávíme, individuální. Vědci stále ještě o spánku nevědí vše, a je proto předmětem neustálého zkoumání. Asi se ale shodneme na tom, že není důležité jen, jak dlouho spíme, ale také jak kvalitně. Kvalitu a do jisté míry i množství spánku dokáže ovlivnit naše stravování, a dokonce i některé potraviny.

Mýty a fakta o konzumaci ovoce při hubnutí

Ohledně konzumace ovoce se vede hodně debat. Jedním z témat je i otázka, zda je vhodné jej konzumovat v odpoledních či dokonce večerních hodinách. Patříte mezi jedince, kteří věří, že se po obědě cukry z ovoce nespálí a uloží se ve formě tuku? Může ovoce konzumované po dvanácté polední opravdu přispívat k tloustnutí? Nejen na to jsme se zeptali Michaely Bebové.

Rozhovor s Michaelou Bebovou: Jak přečkat Vánoce ve zdraví a pohodě z pohledu odborníka na výživu?

Vánoce jsou mnohými vnímány jako nejkrásnější svátky v roce a tak je jasné, že si je chceme užít se vším všudy. Což pro nás mnohdy znamená dopřát si z plna hrdla a nijak se nežinýrovat. Takový přístup si ovšem často vyžádá daň – ať už v podobě nabraných kilogramů nebo potíží se zažíváním. Jak to udělat, abychom si užili, ale aby nám nebylo špatně?