Slovo detoxikace lze definovat několika způsoby. Jednak jako léčba závislosti na návykové látce, např. nikotinu, alkoholu či jiných drogách. To je definice základní – řekněme společenská. Pak ale může probíhat detoxikace na molekulární úrovni – resp. v našem těle probíhají celé detoxikační procesy (dráhy). Tyto procesy mají za úkol „provést“ cizorodé látky naším tělem za účelem jejich zneškodnění a následnou eliminaci. Třetí definicí je detoxikace očistná. Tento pojem „detoxikace = očista těla“ se v naší řeči ukotvil až v posledních letech a vlastně odvedl pozornost od prvních dvou. Z očisty se stala mánie, detoxikace dostala úplně nový význam a původní správný význam v podobě detoxikačních drah zůstal v koutě. Proto bych ráda tyto procesy přiblížila, aby nezasvěcený člověk mohl a měl možnost nahlédnout i do oblastí, které nám média nenabízejí.
Detoxikace je ve svém pravém smyslu součástí tzv. biotransformace. Biotransformační reakce jsou reakce, díky kterým se veškeré cizorodé látky, které se dostanou do našeho těla zpracují a následně se vyloučí (eliminují) z těla ven – v nejlepším případě jako neškodné, netoxické látky v moči, ve stolici, vydechovaném vzduchu či potu. Tyto procesy probíhají ve všech živých systémech v závislosti na evoluci druhu. Některé látky se mohou přeměňovat na více toxické metabolity, což jsou bohužel reakce nežádoucí, přesto relativně časté.
Biotransformační reakce můžeme rozdělit na dvě fáze – v obou fázích dochází k přeměně cizorodých látek na více rozpustné a „spolupracující“ sloučeniny, které jsou ve finále napojovány na „kamarádské“ látky, které je odvedou z těla ven. Hlavním orgánem těchto procesů jsou játra, nejdůležitější exkreční orgán jsou pak ledviny. Oba tyto orgány bychom si tedy měli hýčkat důkladným pitným režimem, velmi střídmou konzumací alkoholu a samozřejmě i co nejmenší konzumací léčiv.
Naše tělo se tedy dokáže velmi efektivně detoxikovat samo, samozřejmě za předpokladu zdravých orgánů a dodržování základních aspektů zdravého životního stylu. Enzymy, které jsou součástí procesů detoxikace jsou často ovlivnitelné. Mezi tzv. modulátory patří řada bioaktivních látek obsažených v ovoci a zelenině. Zvýšená konzumace ovoce a zeleniny v jarních měsících může v dlouhodobém měřítku působit chemopreventivně, doplnit chybějící vitamíny a minerály, podpořit antioxidační kapacitu těla, ale nelze mluvit o přímé podpoře detoxikace jako takové.
Pojďme tedy potřebu detoxikovat přiblížit očistě, ve smyslu odlehčení, úpravě jídelníčku a celkovému mentálnímu zametení si před vlastním prahem. To nejlepší co pro sebe můžete udělat, aniž byste se nesmyslně detoxikovali, je, si naplánovat očistný 30denní režim, který pomůže nakopnout tělo po zatěžkávající zimě.
Po 30 dní...:
- nekonzumujte žádné alkoholické nápoje a pijte několikrát v týdnu čaj z ostropestřce mariánského,
- zvyšte míru pohybu na čerstvém vzduchu, dbejte na to, abyste se alespoň 3–5x týdně lehce zpotili při rychlé chůzi nebo sportu, snažte se trávit co nejvíce času na čistém vzduchu v přírodě na úkor prašných a znečištěných měst,
- vyřaďte ze svého jídelníčku všechny potraviny či výrobky z nich, které jsou jen prázdnými kaloriemi a nutričně nicotnými entitami (sami projděte obchodem a uvědomte si, co všechno k životu nepotřebujete...), orientujte se jen na základní a přirozené potraviny, a případně pokrmy z nich,
- pijte tak, abyste denně vypili 0,5 l vody na každých započatých 15 kg své hmotnosti, pomozte ledvinám cíleně eliminovat cizorodé látky,
- vynechejte všechny návykové látky: nekuřte, pokud to váš zdravotní stav nevyžaduje, tak neberte žádné léky, resp. neberte léky na potlačení bolesti, omezte vše, co obsahuje přidaný cukr.
Nemusíte polykat pilulky, pít detoxikační nápoje a ani držet hladovky, prostě jen podpořte své vlastní biotransformační dráhy... :)