Já nevím, jak vy, ale já jen vytvářím nekonečný seznam na pomyslném čistém papíru, co prostě musím uvařit, upéct, připravit, vyzkoušet.
Je to podobné jako s knihami, člověk by potřeboval takového volného času na jejich čtení! A tak jsem dřív záviděla knihovnicím a taky trochu důchodcům – že mají tolik volného času a mohou si velebit v křesílkách a číst všechny ty zajímavé příběhy. Jsem ráda, že u výživy nikomu nemusím závidět a že studování každého kousku výživy ze všech úhlů pohledu je částečně mou prací a také mu radostí.
Trend a barevnost výživy aktuálně určují všemožné výživové směry, hlavně ty ze skupiny vegetariánství – veganství a syrová strava (raw food). Ačkoliv z nutričního hlediska nejsem jejich úplným zastáncem, velmi mě baví barvy, chutě, a hlavně neustálá snaha objevovat nové možnosti a náhražky za klasické živočišné produkty. A tak ať chceme, nebo nechceme, raw cheesecake už chuťově uspokojí kdejakého zarputilého milovníka smetanových dezertů. Bramborový salát se sojanézou od majonézového už skoro nepoznáte (jen tak, že vám je příjemně lehko) a místo klasické smetanové zmrzliny už všichni vesele slízáváme tu veganskou.
Pro vajíčka v pečení už máme také skvělé náhrady, bohatě postačí lžíce nabobtnaných chia semínek či 1/2 banánu nebo lžíce škrobu. Malý zádrhel ale stále zůstával – jak nahradit bílky, a zejména sníh z bílků? Do vláčné nádivky, nadýchaného dezertu nebo úžasných kokosek a jiných receptů. Jsem moc ráda, že i za bílky už také máme rostlinnou náhradu! Světe, div se, není to nic jiného než nálev z konzervované cizrny. Na první dojem vám to může připadat „nechutné“, možná až odrazující, po dochucení však nepoznáte rozdíl. Voda z cizrny dostala krásný název aquafaba a její použití jako náhrada vaječných bílků se již rozneslo po veganském a raw světě rychlostí světla. K dostání jsou již i celé knihy o tom, jak využít aquafabu. Z aquafaby jednoduše vytvoříte plnohodnotný sníh pro všestranné využití – počítejte s tím, že zhruba 3 lžíce aquafaby vystačí na pokrytí jednoho bílku či celého vejce v pokrmu.
Abyste mohli aquafabu hned začerstva vyzkoušet, mám tu pro vás recept na VEGANSKÉ KOKOSKY.
Ingredience
- 1 sklenice konzervované cizrny (já preferuji značku Alnatura) – cizrnu můžete použít na přípravu hummusu a slitou tekutinu o hmotnosti zhruba 100 g na přípravu kokosek
- 6 lžic zmixovaného třtinového cukru do cukru moučka
- 100 g nastrouhaného kokosu
Postup
- Nálev z cizrny si nalijte do vhodné nádoby ke šlehání a pomocí mixéru vyšlehejte do konzistence sněhu. Podle výkonnosti mixéru by to mělo trvat 5–10 minut.
- Za stálého mixování (klidně na menší otáčky) postupně přidejte 6 lžic cukru a poté i nastrouhaný kokos.
- Nyní směs opatrně přendejte do dávkovacího sáčku nebo můžete tvarovat kokosky rovnou lžící na plech vyložený pečicím papírem. Raději je dejte dále od sebe, kokosky mají větší tendenci se roztékat.
- Pečte zhruba 15 min na 160 °C, anebo prodlužte dobu pečení na 20 min a pečte na 120 °C.