Trendy ve výživě se střídají jak dny v týdnu. Jeden rok je celý svět poblázněný bezlepkovým „gluten-free“ stravováním, další rok jsme všichni vegani a letos zase všichni doslova ujíždíme na paleo stravě. Ke slovu se ale dostává i jeden trend, který dává konečně smysl z širokého úhlu pohledu, a je hlavně udržitelný. Je to trend čistého stravování, tzv. „clean food“.
V čem spočívá čisté stravování?
Čisté stravování je víc než trend spíše přístup ke stravování a k potravinám. Hlavní myšlenkou tohoto směru je potlačit zájem o energetickou hodnotu potravin, jestli jíme čokoládu, nebo okurku, jestli burger, nebo salát, jestli sádlo, nebo rostlinný olej... a zaměřit místo toho pozornost na kvalitu a podstatu potravin. Jíst bychom měli totiž jen skutečné potraviny na úkor zpracovaných, chemicky ošetřených a plných aditiv. Takže karbanátek z BIO hovězího připravený na ghí může být pro tělo mnohem zdravotně přínosnější než salát z rukoly, vypěstované na velkofarmě, kde hnojí a stříkají, se sójovým výrobkem, který pochází z GMO sóji a je plný zahušťovadel a konzervantů. Hlavní myšlenku je tedy jíst hlavně potraviny, které jsou nejméně zatížené přídatnými a cizorodými látkami. Moderní zpracování potravin je už ale tak daleko, že se dostupnost, obyčejných čistých potravin stává celkem oříškem.
V době, kdy je vše hnojeno, stříkáno pesticidy, vylepšováno chemickými látkami za účelem zvýšení trvanlivosti a atraktivity a dováženo z velkých dálek, se původně zdravá potravina může stát až vysoce nebezpečnou. Vezměme si takové exotické plody goji. Goji, kustovnice čínská, elixír mládí, je potravina nadupaná vitamíny, minerály a antioxidanty. Co když jsou ale sušené plody ošetřeny siřičitany, a ještě třeba napadeny plísní, kterou pak nevědomky zkonzumujeme s touto nyní velmi populární superpotravinou? Z nevinné a zdravé potraviny se rázem stává potravina, škodící našemu zdraví. Dnes a denně s objevují nové výsledky výzkumů a testů o tom, že dnešní konvenční zelenina je plná dusičnanů a jiných látek, pro které jsou sice stanoveny limity, v praxi se ale dnes a denně překračují. Může pak být taková zelenina ještě zdravá? Nemůže pak být člověk orientující se převážně na čistě rostlinnou stravu spíše intoxikován než ozdravován?
Jak jíst čistě v našich podmínkách?
- Vždy se zajímejte o původ potravin. Je rozdíl, jestli kupujete králíka ze supermarketu, anebo dostanete celého králíka od souseda na chalupě. Je rozdíl, jestli kupujete kravské mléko upravené metodou UHT z velkofarmy, anebo čerstvé mléko ošetřené pasterizací od malého prodejce z vesnice. Původ potravin, včetně země, kde byla daná potravina vypěstována/vychována nebo vyrobena, dokáže o výrobku poskytnout hodně informací.
- Snažte se, aby minimálně 80 % vašeho jídelníčku tvořily potraviny, které nepotřebují na své složení několik řádků na etiketě. Opravdové základní potraviny jsou jednosložkové, nemusíte se ale bát ani těch o dvou či třech složkách.
- Nesnažte se za každou cenu do svého jídelníčku zavádět exotické potraviny. V našich podmínkách jde o cizorodé entity, které musely urazit pěknou dálku, aby mohly být v dobře vypadající podobě zákazníkovy prodány. To s sebou nese jistá opatření. Nikdy nevíte, jaké bakterie či paraziti se rozhodly přijet také. Nechci vás samozřejmě strašit, kontrola chemických vzorků potravin z dovozu je naprosto základní věc a děje se dnes a denně. Nikdy ale nevíte...
- Při úpravě pokrmů se orientujte na mírné metody, které stravu a v ní obsažené bioaktivní látky doslova nezahubí. Zeleninu se snažte upravovat co nejvíce na páře, aby si zachovala vitamíny, které jsou velmi termolabilní.
- Vyhýbejte se hotovým pokrmům, které jsou konzervované či hluboce zmražené a vyžadují jen rozpečení či ohřátí, tím mám na mysli např. zmražené lasagne, konzervovaný guláš, mražená pizza apod.
Já osobně mám filosofii clean food velmi ráda a také se jí snažím řídit, protože vystihuje to, co bylo velmi dlouhou dobu podstatou stravování, a vlastně úplně normální, než nastoupil potravinářský byznys. Celou myšlenku uzavírá pojem, který se prolíná zdravým stravováním skrz na skrz, a tím je lokálnost. Na tu nezapomínejte.
Příklad toho, jak se původně dobrý záměr a správný směr může zvrtnout v něco špatného... Clean food v zemích jako je USA se často dostává už do úplně jiných dimenzí. Dle mého názoru skvěle napsaný článek, který o tomto problému pojednává naleznete na stránkách The Guardian ZDE.