Články

Jak si zachovat zdraví při pracovním nasazení

Možná, že následující řádky vám budou připadat jako neustále omílané klišé. Jenže ono je to často jako s fyzioterapeuty – přijdete k nim s nějakým zdravotním problémem, který ale lze obratně vyřešit jen pravidelným opakováním jednoho cviku, 5x denně, každý den. Vy trpělivě cvičíte, protože vám o něco jde a neduhu se za nedlouho zbavíte. Upřímně, kdo to ale vydrží dělat i posléze jako prevenci, když zdravotní problém odezní? Málokdo. Jakmile ucítíte, že je to lepší, okamžitě přestáváte cvičit, nejhorší je zahnáno a morálka je zase tatam. Tak je to v podstatě se všemi doporučeními – v hlavě je všechny pasivně známe, máme pocit, že se to omílá pořád dokola, ale kdo z nás je opravdu tak poctivý, že se vědomě snaží ve všech sférách zdraví? Takže opakování je matka moudrosti.

Zde je 5 základních okruhů, týkající se našeho zdraví, prostřednictvím kterých bychom se o sebe měli starat a které můžeme uplatnit v rámci celého jednoho pracovního dne. Základním pilířem pro vše je vždy pravidelnost nebo určitá rituálnost.

1. Zdravá a efektivní strava
Pravidelné, zdravé a vyvážené stravování je efektivní a mocný nástroj k udržení zdraví - mých 5P.

Pravidelnost
Pozornost a čas
Plnohodnotnost
Přirozenost
Pitný režim

 

Zkuste si malý test. Pokud si na všechny následující otázky odpovíte ano, je potřeba se nad sebou zamyslet:

1. Dokážu pracovní den zvládnout bez kávy či jiných kofeinových nápojů?

2. Stává se mi často, že nejprve několikrát odsunu budíka až poté, celý rozbitý/á, vstávám?

3. Chodím často domů hladový tak, že první, co udělám, je, že se musím najíst a pak lidově řečeno padnu únavou?

4. Mám velké chutě na sladké, takové, že si nemůžu pomoci?

5. Piji alkohol více jak 4x do týdne?

 

2. Aerobní pohyb, okysličení těla, a hlavně mozku
Skoro všechny děje, které v našem těle probíhají, potřebují kyslík. Pokud jsou hladiny v okolí i v našem těle lehce nižší, než by tělo potřebovalo, začíná dominovat oxid uhličitý. To způsobuje zpomalení procesů metabolismu, změny v „práci“ krve, zívání a celkový výkonnostní úpadek. Ne nadarmo se říká, že je potřeba si hlavně při učení často okysličovat mozek. Pohyb, a to nejlépe na čerstvém vzduchu, má tolik výhod, že bychom mohli popsat nejméně jednu A4. Na tomto místě tedy zmiňme hlavně vyplavení endorfinů a adrenalinu – látek, které nám pomáhají zvládnout starosti všedního dne s větší lehkostí i energií. Aerobní pohyb je sám o sobě prevencí kardiovaskulárních onemocnění, ale i neduhů, jako jsou křečové žíly či řečeno svalové spasmy. Pokud tělo pravidelně neprodýcháváte a neprohýbáváte, má tendenci tuhnout, a to má samozřejmě negativní vliv na klouby, kloubně-svalová spojení i samotné svaly. Pak vám obyčejné sezení v práci může připadat jako zlo, protože vás stále bude něco bolet. Vaším cílem by tedy mělo být sedavé zaměstnání či sedavý styl života co nejvíce kompenzovat. Pohyb sám je prevencí i lékem.

Co pro své tělo můžete udělat?

1) Začněte do práce nebo z práce chodit pěšky, pokud vám to okolnosti dovolí. Pokud ne, zkuste alespoň část cesty.

2) Všechny schody během svého pracovního dne vyjděte nebo sejděte. Na výtah až na výjimky zapomeňte.

3) Místo popojetí autem nebo tramvají zvolte vždy chůzi, pohyb autem omezte.

4) Přejděte z mělkého dýchání na plné dýchání do břicha a do zad. Začněte si uvědomovat dech jako takový a zkuste se o dech začít více zajímat

5) Pravidelně minimálně jednou za hodinu vstávejte od stolu a proveďte nějaký malý úkon. Pokud pracujete doma, můžete zařadit třeba dřepy s výskokem.

 

3. Pečujte o svá záda
Ať už pracujete fyzicky v pohybu, venku, nebo u stolu, vždy vaše záda dostávají zabrat. Je to nejpřetíženější část našeho těla a problémy se zády se nyní týkají snad 80 % lidí. Začněte se o záda zajímat a berte je jako parťáka, který vyžaduje vaši pozornost a kamarádství.

Jaké máte možnosti?

1) Denně 15 min cvičte fyzioterapeutické cviky zaměřené na zdraví zad. Na internetu jich najdete desítky. Snažte se v rámci dne najít čas, kdy bude šance, že budete co nejméně vynechávat. Ten dodržujte.

2) Začněte praktikovat jógu pro zdravá záda

 

4. Stres management
Stres je pojem, který se skloňuje dnes a denně. Týká se každého z nás. V malé míře nám může pomoci, ve větší nám nepředstavitelně škodí. Vždy je důležité si váš vztah se stresem zanalyzovat, a případně si problémy hlavně připustit. I sport je určitý stres. Nás se ale týká hlavně ten psychický. Nebudu vám na tomto místě doporučovat, abyste se nestresovali. To by ani nemělo smysl, spíš se snažte se stresem pracovat.

Položte si následující otázky:

1) Co mi způsobuje stres?

2) Co mi způsobuje radost?

3) Co mi dokáže vyčistit hlavu a co mě dokáže přivést ke trápení?

4) Co je v mých silách udělat pro to, abych stres eliminoval/a?

Odpovědi si napište na papír a zkuste je poskládat tak, abyste dosáhli rovnováhy.

 

5. Vztahy mezi lidmi na pracovišti
Co si budeme povídat, když se s někým nemusíte nebo máte s někým v práci konflikt, dokáže to pěkně otrávit i několik dní, možná týdnů či měsíců. Do práce se vám pak nechce, celkově se vám daří hůře po společenské stránce a klesá i vaše výkonnost. Konfliktům je dobré předcházet a vždy se vyplatí býti spíše se všemi za dobře. To pak přináší samá pozitiva – do práce se těšíte, s kolegy si můžete zpříjemnit den drobnostmi, pracuje se vám lehce a s energií.

TIPY
1) Usmívejte se!

My Češi jsme spíše národ, co sklápí oči dolů. Choďte po chodbách, zdravte a na ostatní se usmívejte. Jeden úsměv dokáže druhým zpříjemnit den a vás to nic nestojí.

2) Muži, pomáhejte ženám!

Taška, židle, kabát, káva... víc asi netřeba dodávat :) Muži posílí ego, ženám to vykouzlí úsměv na tváři a trochu červeně.

3) Dobrý skutek

Udělejte občas dobrý skutek, za který nic neočekávejte. Věřte, že se hned budete cítit o 100 % lépe.

 

foto: kaboompics.com