Jaro je v posledních letech ekvivalentem k výzvě pro detoxikaci. Spousta odborníků i lidí začíná bláznit s tím, že po dlouhém zimním období je čas na očistu a tváří se, že tělo se snad bez něčeho takového pořádně ani neobejde. S Michaelou Bebovou, biochemičkou a odbornicí na výživu, jsme se tomuto tématu podívali na zoubek.
Co soudíš o trendu jarních detoxikací, skutečně se jedná o něco, bez čeho se organismus neobejde?
Tíhnutí lidí k jarním očistám je přirozené a dané přírodními cykly, takže je potřeba zdůraznit, že to není tak úplně jak se tak říká „mimo mísu“. Nevhodné a často nezdravé jsou však způsoby, jakými lidé očistu řeší. Nejrůznější detoxikační kúry jsou často velkým zásahem do organismu a mnozí si vůbec neuvědomují, že si mohou více uškodit než pomoci. Organismus se bez detoxikačních kúr určitě obejde.
Co si vůbec pod pojmem jarní očista představit?
Zima je náročným a zatěžkávacím obdobím – alespoň v historii vždy byla. Nyní se rozdíly mezi ročními obdobími zmenšují. Není problém si udělat salát z čerstvé zeleniny v prosinci nebo v lednu, máme možnosti, jak se teple obléci a vyrazit ven, být aktivní, nejsme jen pasivní a zalezlí doma pod peřinou. Z historického hlediska je jarní očista změnou jídelníčku, odlehčením jídelníčku, určitým probuzením organismu, opětovným zavedením čerstvých, zelených potravin, bylin, klíčků, všech symbolů jara.
Je rozdíl mezi skutečně prospěšnou jarní očistou a očistami, které jsou často veřejně doporučovány jako všespásné?
Jarní očista postavená na racionálním základu a racionálních procesech, jako je podpora některých orgánů nebo naopak jejich odlehčení, vhodné úpravě jídelníčku a vynechání některých potravin, je úplně v pořádku. Naproti tomu intenzivní několikadenní kúry zakládající se třeba jen na konzumaci ovocných šťáv nemusí tělu nijak prospět.
Co z toho všeho nám může ublížit?
Je potřeba si uvědomit, že například byliny a produkty z bylin, jako jsou doplňky stravy a odvary, mají na organismus velký vliv, dokáží ovlivnit fungování některých léků a cíleně působí podle konkrétních bioaktivních látek v sobě obsažených. Nedbalé užívání různých doplňků stravy, bez zvážení či odborné konzultace, tedy může být často kontraproduktivní.
V čem může jarní očista prospět?
Jarní očista může prospět jednoznačně na úrovni orgánové – ulevíme játrům, žlučníku, ale i střevům. Můžeme nějaké to kilo shodit a také můžeme celkově povzbudit vitalitu a dobrý pocit.
Jak by měla jarní očista vypadat, aby skutečně pomohla?
V rámci jarní očisty bych se zaměřila hlavně na střeva – je dobré zařadit hodně čerstvé zeleniny, hlavně té zelené, která poskytne vlákninu, tedy prebiotikum, pro náš střevní mikrobiom. Zároveň doporučuji konzumaci potravin bohatých na probiotika a také doplňků stravy s obsahem laktobacilů. Z jídelníčku je dobré vyřadit všechny potraviny bez valné výživové hodnoty, potraviny průmyslově zpracované, plné cukru a naopak zařadit co nejvíce základních potravin rostlinného původu. Další nedílnou součástí jarní očisty je kvalitní pitný režim – čistá nebo slabě či středně mineralizovaná voda. Dále samozřejmě vhodné bylinné čaje, které působí třeba močopudně a očistně. Pryč se všemi sladkými nápoji. V neposlední řadě je důležitý také pohyb, který má všestranné účinky také na trávicí soustavu, takže intenzivní procházky na jarním slunci, běh, kolo a podobně.
Pojďme si to shrnout. Za tebe jarní očista ano či ne, na čem to závisí?
Velmi závisí na tom, jak žijeme po celý rok. Jestli je náš životní styl příznivý, převážně jíme kvalitně, hodně se hýbeme, máme dostatek spánku a nemáme žádné závažné zdravotní problémy, tak očistu podstupovat nemusíme. Pokud se však na to cítíme, dlouhodobě nejsme spokojení se stravováním ani celkovým životním stylem, pak nám měsíc jarní očisty určitě jen prospěje.
Rozhovor vedla Kateřina Hájková
Rozhovor vyšel na vitalweb.cz.