Stejně jako se za poslední desetiletí rozvinula problematika obezity, nezdravého stravování a civilizačních onemocnění, tak se i jako určitý protipól rozvinula tendence (často posedlost) dostat do těla co nejvíc nutrientů, antioxidantů, vitamínů a fytochemikálií za účelem získat absolutní zdraví, čistotu a vitalitu. Zejména antioxidanty získaly pověst něčeho, co je potřeba do našeho organismu dodávat nejlépe denně a ještě v bohatých dávkách. Vše, co je nyní na trhu s potravními doplňky považováno za "trháky", je bohaté na antioxidanty. Slovo antioxidant se stalo synonymem něčeho, co všichni chceme. Je však skutečně všechno, co se třpytí, opravdu zlato?
Jakou úlohu antioxidanty v těle hrají?
Během složitého metabolismu v našem těle a vlivem našeho okolí, včetně toho kde se pohybujeme a co děláme, vzniká v těle spoustu tzv. volných radikálů. Tyto radikály mají tendenci poškozovat naši genetickou informaci (jedna z teorií stárnutí), způsobovat v organismu různé poruchy a ve finále i nemoci (rakovina apod.). Pokud je volných radikálů v těle nadbytek a kumulují se, dochází k vytváření tzv. oxidačního stresu. Tyto děje nejsou nijak výjimečné, oxidační stres zažívá naše tělo například během sportovního výkonu nebo když se projdeme smogem zaplněnou ulicí. Proti tomu všemu stojí antioxidanty. Jejich úkolem je tzv. zhášet nadbytek volných radikálů, ochraňovat naše tělo před oxidačním stresem a udržovat tak víceméně pomyslnou rovnováhu. Mezi nejúčinnější antioxidanty patří vitamín E, vitamín C, dále jsou to některé látky ze skupiny karotenoidů a různé fytochemikálie (včetně flavonoidních látek). Antioxidační reakce však v těle zabezpečují i některé enzymy, jejichž funkce je neméně důležitá. Je však dobré mít na paměti, že volné radikály v těle potřebujeme - díky nim dýcháme a díky nim například máme (ve většině případech) účinný a funkční imunitní systém.
Kde vznikl problém....
Lidé přistupují k informacím často velmi konzervativně. Myšlenkové pochody často vypadají následovně: "Když vím, že mi něco prospívá, tak toho budu jíst co nejvíc a co nejčastěji, abych dosáhnul co nejlepších a nejvýraznějších účinků." Bohužel, tak to ve většině případů nefunguje. Náš metabolismus je velmi komplexní, vzájemně propojený a především velmi složitý systém a pozitivní zásah na začátku nemusí nutně znamenat pozitivní dopad na konci. O tom, že strava bohatá na široké spektrum antioxidantů, je zdraví prospěšná, nemůže být pochyb. Musí ale velká konzumace v podobě potravních doplňků nezbytně znamenat, že účinky budou sčítány až násobeny? Nové studie z poslední doby navíc ukazují, že v dlouhodobém měřítku byly antioxidanty velmi přeceňovány. Při špatné zdravotní "konstelaci" v organismu se mohou antioxidanty, obzvláště ty syntetické, stát pro-oxidanty a k rakovině spíše přispívat než před ní chránit. Již delší dobu se například ví, že kuřáci by rozhodně neměli konzumovat syntetický betakaroten, který v jejich případě opravdu může přispět k rozvoji rakoviny. Na tomto místě je důležité zmínit i pojem "synergický efekt". Tento jev znamená, že celkový efekt široké škály antioxidantů je vždy větší než součet účinků jednotlivých látek (můžete si představit jako sílu celého sportovního týmu oproti síle jednotlivých hráčů samotných).
V poslední době se velmi rozšířila konzumace tzv. zelených potravin (zelený ječmen, chlorela apod.), které jsou také plné antioxidantů a enzymů s těmito účinky. I s nimi je potřeba zacházet opatrně, i když jsou to doplňky na přírodní bázi. Za zvážení hlavně stojí kvalita příslušných produktů, zdroj a obsah látek.
Závěrem..
Z výše uvedeného si prosím odneste následující. Cestou ke zdraví není co největší konzumace potravních doplňků, které jsou koncentrované a často syntetické a proklamují prospěšné účinky a ochranu před stárnutím. Cestou ke zdraví je vyvážený jídelníček, do kterého patří široké spektrum kvalitní zeleniny a ovoce, zelený a černý čaj, čerstvé bylinky a případně u zdravých jedinců přiměřená konzumace červeného vína. Neboť definice jedu praví: Každá látka může být jedem, závisí pouze na její dávce.
zdroj fotky: http://dietingpost.com